
Tai dviejų dalių 15 knygų romanas, parašytas suomių rašytojo, apie Egipto gydytojo Sinuhės, turinčio faraonų kraujo, gyvenimą, kuris parodytas per faraonų tarpusavio kovas, intrigas ir karus. Veiksmas vyksta beveik prieš 1400 m. iki Kr., faraono Echnatono ir valdovės Nefertitės karaliavimo metu.
Sinuhę užaugino paprasti žmonės, neturėję vaikų, tarsi atsiųstą dangaus nendrių luoteliu. Taip atsikratydavo savo nesantuokinių vaikų kilmingos moterys, surišusios iš nendrių luotą ir įdėję į jį gimusį kūdikį bei paleidę upe žemyn. Paaugęs Sinuhė patenka į Egipto Gyvenimo rūmus, kur tampa gydytoju. Gyvena Tėbuose, nuolat juos palikdamas ir vėl į juos grįždamas. Jis savo rankomis neša ne tik gyvenimą, bet ir mirtį, įveltas į faraonų tarpusavio kovas, priverstas žudyti priešininkus, atrodytų, Egipto naudai. Savo gyvenimo kelyje šis žmogus sutinka keletą moterų, iš kurių niekšiškai su juo pasielgia moteris kurtizanė Neferneferneferė, kuri atima iš jo visą jo tėvų uždirbtą turtą, bet gydytojas nenusimena žinodamas, kad viską uždirbs savo rankomis. Su Minėja, ritualine šokėja su jaučiais, jis nukeliauja į Kretos salą, kurioje mergina turėjo būti paaukota Minotaurui ir kuri tikėjosi iš jo rūmų sugrįžti, bet Sinuhė, jos nesulaukęs, įsigauna į paslaptingus rūmus ir randa ją nužudytą, tariamai paaukotą mitinei pabaisai. Vėliau jis savo praturtėjusio tarno Kaptaho, laikiusio smuklę, namuose sutinka Meritę, kuri buvo nuslėpusi, kad su juo sugyveno sūnų Toto.
Garbinamas Egipto dievas Amonas, vėliau jis pakeičiamas Atonu. Dėl įsiplieskusių kivirčų, kuris iš dievų yra vertesnis, žūsta Meritė ir Totas. Egiptas kariauja su Babilonu su Sirija, su Mitanija, su hetitais. Karo vadas Horemhebas, gydytojo draugas, paima į rankas valdžią ir įsigeidžia vesti Nefertitės dukterį princesę Baketamonę. Nors ir žiauriai ji atkeršija karo vadui už prievartą, bet auga būsimasis faraonas Ramzis.
Romane vaizduojamas žmonių gyvenimas maždaug prieš 3500 metų, bet jis menkai skiriasi nuo dabartinio žmonių gyvenimo: tokios pat aistros, toks pat turto troškimas, godumas, vaidai ir kova dėl valdžios, panašios ir mados, moterų elgesys, lėbavimai ir ištvirkavimas.
Romano pabaigoje gydytojas Sinuhė, jau visai pasenęs, gyvenimo nuvargintas daro išvadą, kad "žmonės vienodi – visi į pasaulį ateina nuogi, žmogaus širdis – vienintelis juos skiriantis matas. Žmogaus negalima matuoti jo odos spalva, jo kalba, žmogaus negalima matuoti jo drabužiais ir papuošalais, negalima matuoti jo turtu ar skurdu, o vien jo širdimi. Todėl geraširdis žmogus vertesnis už blogą ir teisybė vertesnė už skriaudą…"
2016-01-06 20:58
Rekomenduoju skaityti ne šią recenziją, bet knygą, kai paskaitysi, suprasite kodėl.
2009-01-07 18:13
Knyga išties nuostabi. Labiausiai įstrigę žodžiai - "Tokia keista yra žmogaus siela ir taip menkai pažįstame savo širdį." Kartais labai sunku perteikti visą knygos pranašumą ir tą gilumą, kuris mus įtraukia, vien recenzija..Reikia pačiam pajusti tą Egipto karštį, įžvelgti rašytojo žodžių prasmę ir įsitikinti kaip menkai dar pažįstame savo širdį.:)
2005-10-22 17:16
Nuostabi knyga, ypač dėl stiliaus: norom nenorom patiki, kad esi ten, tada, tose šalyse, tarp tų žmonių.Ir tas musės zyzimas, ir tas savotiškas nepagaunamas liūdesys...Visa knyga tarsi turi kažkokį nepažįstamą malonų prieskonį. Norisi ja mėgautis.
O recenzija - gana menka, ne pagal knygos stiprumą...
2004-10-12 22:39
Tokia knyga retas atradimas skaitytojui. Ir tuo požiūriu, kurį mini recenzentė (žmogus visur yra žmogus) ir dar vienu — butent tuo kvapu ir tuo gyvenimu, kurį gyveno ano laiko žmonės. Papročiai, religija, buitis, karai ir t.t. Rašytojas taip giliai išbraidė aną gyvenimą, kad pritrenkia, pribloškia žinojimu, vaizdu, intonacija... Man ypač įkrito atmintin viena vykusi frazė: "Man tavo kalbos — musės zyzimas.." Tokių išsireiškimu — šimtai.
2004-07-03 11:18
Noriu noriu noriu perskaityt.
Nebloga recenzija ;)
2004-06-25 12:38
Recenzja nebloga, tik ši vietelė "įsigeidžia vesti Nefertitės dukterį princesę Baketamonę" yra klaidinga, nes princesė Baketamonė buvo Tėjės ir Amenhotepo III dukra, Echnatono sesuo. Vat.
Sėkmės!
2004-06-04 17:01
knyga laaaaabai laaaaabai faina.;) recenzija irgi puiki!;)
2004-05-27 00:00
ypač gale labai patiko tos išvados, kurios tikrai teisingos. Gili knyga, intriguojanti. Išsami recenzija
2004-05-24 13:08
apie knyga: super knyga jei ruosies egzui apie sunkiausia egipto laikotarpi ;) kai bandoma buvo ivest monoteizma. Labai lengvai skaitoma istorijos knygute (576 puslapiai) :)
Recenzija: maloni skaityt bet siaip tik teksto atpasakojimas...