Apie:
Roger Joseph Zelazny (1937 - 1995) taip pat žinomas kaip Harrison Denmark gimė 1937 m. kovo 13 d., Ohajo valstijoje, JAV. 1962 m. gavo anglų kalbos magistrą ir septynerius metus dirbo socialinėj apsaugoj Klivlende, vėliau Baltimorėje. Vedė būdamas 31 metų Judith Alene Callahan. Iki 1969 m. Zelazny kurdavo tik trumpus apsakymus ir noveles. Debiutavo Zelazny 1962 metais su apsakymu Passion play.
1969 m. bene garsiausi metai praėjusiame šimtmetyje, tuomet iškilo hipių judėjimas ir buvo užduotas klausimas, „kokia žmogaus reikšmė Žemėje?”. Daugumos žmonių gyvenimai labai pasikeitė, ne išimtis ir R. Zelazny, kuris tais metais išėjo iš darbo ir visa siela bei protu pasinėrė į kūrybos vandenis. Būdamas 38 metų Zelazny persikraustė į Santa Fe, kur ir gyveno iki pat mirties. Mirė 1995 m. birželio 14 d., po dviejų mėnesių kovos su vėžiu.
Roger Zelazny atstovavo Mokslinės Fantastikos (Science Fiction) rašytojų grupei, pasivadinusiai "Naujoji banga" (New Wave). Jos tikslas buvo priversti žmones žiūrėti į mokslinę fantastiką kaip į rimtą literatūrinę srovę. Jie bandė gilintis į žmogaus psichologinę pusę iškeldami klausimą: kodėl jis taip padarė, o ne kaip. Per visą savo karjerą Zelazny sukūrė daugiau nei 150 pasakojimų, 50 romanų ir 3 poetinius rinkinius.
Apdovanojimai: Šeši Hugo. Pirmąjį gavo 1966 už romaną ...And Call Me Conrad, vėliau 1968 už romaną Lord of light, 1975 už apysaką Home Is the Hangman, 1982 m. - už apsakymą Unicorn Variation, 1986 m. - už apysaką 24 Views of Mt. Fuji, by Hokusai ir 1987 m. - už apsakymą Permafrost. Trys Nebulos apdovanojimai: 1965 m. - už apysaką He Who Shapes, 1965 m. - už apsakymą The Doors of His Face, the Lamps of His Mouth ir 1975 m. - už apysaką Home Is the Hangman. Du Balrog apdovanojimai: 1980 m. - už nedidelės apimties literatūros kūrinį The Last Defender of Camelot ir 1984 m. už kolekciją/antologiją Unicorn Variations. Be mintųjų itin žymių ir reikšmingų apdovanojimų R.J. Zelazny gavo daug kitų.
Į lietuvių kalbą yra išverstos pirmosios penkios Ambero kronikų knygos: Devyni ambero princai, Avalono ginklai, Vienaragio ženklas, Oberono ranka, Chaoso rūmai; romanai: Mirusiųjų sala, Lokio kaukė kartu su Thomas T. Thomas, Numirti Italbare; apsakymai: Dangiška mana ir Vienaragio variantai, Viršūnė bei Didingi lėti karaliai, Meilė - menamas skaičius ir Gyvenimas, kurio taip laukiau aš. Dar tokie: Jo nasrų vartai, jo akių žiburiai, Šitas audros momentas, Dieviška beprotybė, Hokusajo tapyti 24 Fudzijamos vaizdai, Amžinasis įšalas, Rožė Eklesiastui. Taip pat yra kelios novelės žurnale „Imperija”.
Nuorodos:
Didžiausia ir išsamiausia svetainė apie R.J. Zelazny:
http://zelazny.corrupt.net
Bibliografija:
http://www.scifan.com/writers/zz/ZelaznyRoger.asp
R.J. Zelazny apsakymai ir knygos rusų kalba:
http://lib.ru/ZELQZNY/