Apie:
Džonas Braneris (John Brunner) gimė 1934 metų rugsėjo 24 dieną Preston Kroumarše, Oksfordšyro grafystėje (Anglija). 1948-1951 metais mokėsi Čeltnemo koledže, nuo 1953 iki 1955 metų tarnavo Karališkosiose Oro Pajėgose. Grįžęs iš kariuomenės, dirbo įvairiose firmose ir leidyklose. Nuo 1958 metų aktyviai įsijungė į judėjimą už branduolinį nusiginklavimą. Vėliau šį savo gyvenimo tarpsnį pavaizdavo autobiografiniame romane The Days of March (1988). Tais pat metais tapo profesionaliu rašytoju.
Rašytojas gyveno kaime, Somerseto grafystėje. Turėjo dvi žmonas. 1958 metais vedė Marjorie R. Somer (ji mirė 1986 m.), o 1991 m. jo žmona tapo Li Yi Tan. 1980 – 1984 metais buvo Europos rašytojų fantastų organizacijos pirmininkas. Dž. Braneris spausdintis pradėjo 1951 metais: išleisdo romaną Galaktikos štormas, kurį pasirašė Gill Hunt pseudonimu. Dž. Braneris rašė ne vien fantastiką, bet ir detektyvus, realistinę prozą, poeziją. Jis buvo vienas iš žymiausių britų, taip vadinamos, „naujosios bangos“ atstovų.
Ankstyvuosiuose rašytojo romanuose dominuoja kosminė tematika. Dž. Braneris meistriškai žaidė „kosminės operos“ žanro klišėmis: Galaktikos Federacijos nuosmukis, klaikus barbarizmas periferijose, visos viltys išsigelbėti ir sugrąžinti ankstesnę Federacijos galią dedamos į vienišus avantiūristus ar mutantus. Kitoje romanų serijoje pasakojama apie Žemės kolonijos Zaratustros planetoje, apleistos prieš žvaigždei virstant supernova, gyventojų palikuonis. Romane Atlanto monstras (1960 m.) vaizduojamas kosminis monstras, pabudęs vandenyno dugne ir ėmęs kontroliuoti žmonių protus. Šiuo laikotarpiu Dž. Braneris įdomesnis kaip novelistas, kuris rašė ir detektyvinę fantastiką, ir satyrą, ir net gotiką: Absoliučiai turtinga (1963 m.) – niūri istorija apie turtingą moterį, mėginančią atgaivinti mirusį mylimąjį.
Antrojoje septintojo dešimtmečio pusėje rašytojas atsigręžė į socialines problemas; jo kūryboje atsirado psichologinės ir socialinės-filosofinės fantastikos elementų. Viena po kitos pasipylė utopijos ir antiutopijos – Šachmatinio miesto kvadratai, Stovėti Zanzibare ir kt. Pastarasis romanas gavo „Hugo“ premiją, 1970 m. – Britų mokslinės fantastikos premiją, o 1973 m. – „Apollo“ prizą už geriausią metų romaną, paskelbtą prancūzų kalba. Romane Pasibalnojęs šoko bangą (The Shokwave Rider, 1975 m.) vaizduojama informacinė visuomenė, kurioje valdžią užgrobia masinės informacijos priemonių savininkai. Šiame kūrinyje Dž. Braneris faktiškai išpranašavo Internetą, kompiuterinius virusus ir hakeriškas technologijas. Romanas iškart buvo pripažintas šiuolaikinės fantastikos klasika.
Bandymai darbuotis phantasy žanre apsiribojo vienu romanu ir vienu apsakymų ciklu, tačiau tai greičiau filosofinės parabolės, nei tradicinis phantasy epas.
Nepaisant palankių atsiliepimų ir įvertinimų, finansine prasme minėti kūriniai rašytojui neatnešė didelės naudos, todėl jis ir toliau uždarbiavo, kurdamas supaprastintą, masinę fantastiką. Vėlesni kūriniai nebesukėlė tokio plataus rezonanso, kaip ankstyvieji. Dž. Branerį galima laikyti pavyzdžiu, kaip negailestinga rinka, reikalaujanti masinės produkcijos, sulaužo talentingą autorių, priverčia jį prisitaikyti prie visuotinai priimtų standartų.
1995 metų rugpjūčio 25 dieną rašytojas dalyvavo Glazge surengtame „Worldcon“ suvažiavime, į kurį buvo pakviestas kaip garbės svečias. Dž. Braneris mirė šio renginio metu nuo infarkto.
Bibliografija:
Vertimai į lietuvių kalbą:
Visiškas užtemimas : romanas / vertė J. Subatavičius. – Vilnius: Vaga, 1983. – 157 psl.
Šachmatų miesto kvadratai : romanas / vertė K. Šidiškis. – Vilnius: Vyturys, 1988. – 286 psl.
Visiškas užtemimas : romanas / vertė J. Subatavičius. – Kaunas: Europa, 1992. – 143 psl.