 Ši knyga man priminė 1971 metais atliktą eksperimentą. Jo metu atsitiktinai parinkti žmonės tariamame kalėjime – universiteto rūsyje turėjo vaidinti kalinius bei jų prižiūrėtojus. Jis buvo atliekamas norint ištirti kalinių bei kalėjimo prižiūrėtojų reakcijas į nelaisvę. Tačiau eksperimentas buvo nutrauktas dėl netikėtai pasisukusių įvykių: „prižiūrėtojai“ ėmėsi nenumatytai žiauraus psichologinio bei fizinio smurto prieš „kalinius“.
Tad iš pirmo žvilgsnio gana neįtikėtinai skambanti „Musių valdovo“ istorija apie vaikų tarpusavio žiaurumus, pasirodo, turi visai nemenką pagrindą realiame pasaulyje.
Autorių neabejotinai paveikė kita smurto apraiška – antrasis pasaulinis karas. Istorija irgi yra šito vaisius: pamuštas lėktuvas, pilnas vaikų, savo mažuosius keleivius palieka negyvenamoje saloje. Vaikai patys išsirenka vadą, tačiau neilgam. Greit būrelis pasidalija į dvi nesutariančias grupeles ir viena jų - „medžiokliai“ - pradeda naikinti kitą, remdamiesi principu „arba prisidėsite prie mūsų, arba jus nudėsime“. Šiais sulaukėjusiais vaikais, kuriuos suburia choristas Džekas, tarsi išreiškiamas Z. Froido thanatos – mirties, naikinimo poreikis. Ralfas su likusia grupele atspindi eros – (iš)gyvenimo potraukį. Jiems svarbiausia yra laužas, nes tik jo dūmai gali sugrąžinti juos namo.
Knygoje išties yra kuriami įdomūs ir patrauklūs savo ryškiomis savybėmis charakteriai: savo lyderio savybes pabrėžiantis medžioklių vadas Džekas, nerūpestingas, tačiau jaučiantis atsakomybę už paskirtą vado vaidmenį ir išsigelbėjimą Ralfas, „moksliukas“, pajuokos objektas Kriuksis bei svajotojas, kompleksuotas, niekieno nesuprastas Saimonas. Pastarasis mane patraukė labiausiai - savo keistumu, vienišumu, nesugebėjimu prisitaikyti prie kompanijos.
Vis dėlto knyga yra kažkuo vaikiška, manau, iš jos tiesiog išaugama. Visi veikėjai yra vaikai ir jų veiksmai kartais yra nebrandūs, todėl kiek kvailoki, pvz. neegzistuojančio žvėries baimė, nuolatinis košmarų sapnavimas. Žinoma, pačios idėjos tikrai nevaikiškos, pvz. Ralfas supranta, jog tas žvėris išties egzistuoja, tačiau jis nesislapsto kokiame salos urve, o yra jų pačių (ir visų žmonių) dalis. Žvėris slepiasi mūsų viduje!
Apskritai vaikai gal ir lengviau yra paveikiami laukinio gyvenimo manierų, kadangi jų dar nėra taip supančioję civilizuoto, kultūringo gyvenimo pančiai. Visgi jiems patiems visos tos šernų medžioklės ir laukiniai šokiai veikiau tėra žaidimas nei noro išgyventi pasekmė. Dauguma pasirinko Džeko pusę todėl, kad jis siūlė smagesnį gyvenimą, o ne dėl to, kad apsirūpintų mėsa. Ralfas teturėjo vado pareigas simbolizuojantį kiaukutą, o Džekas savo rankoje spaudė aštrią ietį. Todėl, mano nuomone, visa knyga daugiausiai ir sukasi apie šias dvi konfrontuojančias puses: realios galios turėjimą dabar bei dalies dabarties paaukojimo, kad užtikrintų gerą ateitį.
2008-02-06
2012-11-19 14:54
Gal jūsų laikų žmonėms ji ir įdomi pvz: pas mus 8 klasėj visiem ji atrodė nelogiška, banali, kvaila ir šiaip nekelenti susidomėjimo. Vaikai žudo vaikus ar pvz; "Žvėris gyvena mumise"... Suprasčiau jai tai būtų suauge, o dabar jiem dar nei pienas nuo lūpų nenudžiuvo. Šią knygą vertinu blogai. Baisiausia, tiksliau nelogiškiausia ir kvailiausi knyga kokia esu skaitęs. (ir beto kaip vaikai be SUAUGUSIŲ skrido lėktuvu???) nesamonė...
2011-05-06 10:21
Recenzija neišsami, trūksta ir įdomumo.
O pati knyga gera, itin gili jos prasmė- tačiau, ji turi būti perskaityta laiku. Na, paauglystėje ją ne kiekvienas suprastų, nors šiai amžiaus grupei ji ir skirta :o
2010-11-06 18:50
Gal galėtumėt padėti ir pasakyti kokia yra pagrindinė minntis?
2010-08-24 18:27
Na, kas čia dabar? Recenzistas nesuprato kūrinio.
Žvėries baimė. O kas po tuo slypi? Visiškai juk nevaikiškas supratimas, jog mes visi žvėrys ir reikia bijoti vienas kito.
Iš esmės, "Musių valdovas" skaitytinas dvejais būdais: vaikišku ir suaugusio. Skaičiau šią knygą, būdamas keturiolikos, ir ji man velniškai patiko. Perskaičiau neseniai, antrą kartą, būdamas dvidešimt trejų - knygą matau visiškai kitaip. Ir vėl ji man velniškai patiko. Duali prasmė - geros plunksnos ženklas.
Dėl sugretinimo su tuo eksperimentu. Na, kas čia dabar? Musių valdovo atveju tai - priešingai: visiška laisvė, atsiribojimas nuo pažangos, visuomenės. Laisvė ir jos pasekoje iškylantys tikrieji, žemieji žmogiškieji instinktai.
Pataikei su Froido teorija, nusakančia Džeko ir Ralfo priešpriešą.
Dar vienas minusas: recenzija per daug atskleidžia turinį, o ne jos idėjas.
Du.
2009-02-02 19:16
Wertinga knyga..
2008-06-05 22:38
puiki knyga,priverte isspausti asara... tikrai verta demesio :]
2008-02-12 19:47
Iš šio recenzento tikėjausi gerokai brandesio teksto taip, kaip iš damos savaime tikimasi gerų manierų. Na, bet visgi ką čia turime? Gan vaikišką rašinuką. Galbūt neužteko laiko kritiškai peržvelgti tai, kas parašyta? Pavyzdžiui, paskutiniąją pastraipą ir joje pateikiamas išvadas (ypač apie suagusiuosius supančiojus pančius). Kuo remdamasis, gerbiamasis, teigiate mums, jog tokioje priešingoje civilizuotajam pasauliui aplinkoje, kuri kuriama knygoje, suaugusieji ne taip greitai pasiduotų "laukinio gyvenimo manieroms"? Ar taip nepaneigiate išvadų, kurias mums siūlo pirmoji recenzijos pastraipa? Arba, tarkime, toks epizodas kaip: Visi veikėjai yra vaikai ir jų veiksmai kartais yra nebrandūs, todėl kiek kvailoki, pvz. <...> nuolatinis košmarų sapnavimas. Visų pirma, kodėl taip įdomu jums pasirodė, kad vaikų elgesys kartais yra nebrandus: to negalime reikalauti iš jų; vaikų elgesys ir turėtų būti tiesiog vaikiškas, o jūs išverčiate viską į priešingą pusę. Visų antra, košmarų sapnavimas net ir ne tokioje situacijoje, į kurią pakliuvę veikėjai, nėra toks jau stebėtinas dalykas, o šiuo atveju jis, manyčiau, visai natūralus.
Kultinė teksto vieta - vaikams svarbiausias yra laužas, nes jo dūmai gali sugąžinti namo. Ar svarbiausias yra ne tas sugrįžimas, siekiamas visais būdais, o laužas tėra viena iš priemonių siekiant tikslo? Kitaip - ar žmogui, kepančiam blynus, svarbiausiai yra miltai, ar apie juos mąsto tik todėl, kad be jų sunkiau įgyvendinti siekį - pagaliau pavalgyti? Ir t.t., ir pan.
2008-02-09 10:23
Visai nebloga recenzija, gal tik turinio mažiau reikėjo pasakoti.
2008-02-08 16:57
Laukinio gyvenimo manieros - tai elgsenos formos, kaip priešprieša civilizuotam, kultūringam elgesiui. O dėl to sakinio, tai nemanau, kad vaikai, ypač tie mažesni, aiškiai suprato visos situacijos rimtumą. Jie tiesiog negalėjo pakęsti nuolatinių Ralfo kalbų apie laužo dūmus, vaikams nebūdinga prisiimti atsakomybės už save (šiuo atveju savarankišką išsigelbėjimą), jie manė, jog juos vis tiek išgelbės suaugusieji. Todėl jie pasirinko Džeką - juk jis siūlė pramogas ir gerą gyvenimą, o ne nuolatinį rūpestį.
Manau, ta idėja apie ribą tarp žmogaus ir žvėries šiuo metu yra praradusi aktualumą, todėl labiau akcentavau rūpinimosi vien dabartimi bei galvojimo apie tolimesnę ateitį klausimą. Tik dabar manau, kad reikėjo jį plačiau išsakyti.
Šiaip ar taip esu dėkingas už nuomonę:)
2008-02-08 15:15
Jei knygoje rašoma apie vaikus, tai dar nereiškia, kad knyga vaikiška ir iš jos išaugama. Košmarus spanuoja ir labai protingi suaugusieji - čia jau ne nuo mūsų sąmonės tai priklauo. "Laukinio gyvenimo manieros" - kas tai tai? Ir nelabai sutinku su šiuo sakiniu: "Visgi jiems patiems visos tos šernų medžioklės ir laukiniai šokiai veikiau tėra žaidimas nei noro išgyventi pasekmė." - čia sakyčiau, kaip tik ir slypi viena pagrindinių knygos idėjų - iki kiek žmogus yra žmogus, nuo kada tampa žvėrimi. Ir tai toli gražu nėra tik žaidimas.
Recenzija pusėtina, bet galima ir geriau.
2008-02-07 19:36
ahaha nu labas :))
2008-02-06 20:37
Aš nepaneigiu savo teiginio, o patikslinu savo nuomonę: jokiu būdu neapibendrinu, jog knyga skirta vien vaikams; tai, ką ši knyga sako, yra skirta įvairiausio amžiaus asmenims, tačiau šios idėjos yra pateikiamos (kaip minėjai) ,,kiek paprastai". Nesakau, kad tai blogai, tiesiog man tas šiek tiek nepatiko, todėl ir paminėjau.
2008-02-06 19:09
nereali knyga. skaičiau gal kokioj devintoj klasėj ir pabaigoj taip įsiverkiau kad paskui visą vakarą negalėjau nustot žagsėjus.
apie recenziją:
autorius sako:Vis dėlto knyga yra kažkuo vaikiška, manau, iš jos tiesiog išaugama. Visi veikėjai yra vaikai ir jų veiksmai kartais yra nebrandūs, todėl kiek kvailoki, pvz. neegzistuojančio žvėries baimė, nuolatinis košmarų sapnavimas.
nu labas. kas čia per nesąmonė, tuo labiau, kad bemat ir paneigi:
Žinoma, pačios idėjos tikrai nevaikiškos, pvz. Ralfas supranta, jog tas žvėris išties egzistuoja, tačiau jis nesislapsto kokiame salos urve, o yra jų pačių (ir visų žmonių) dalis. Žvėris slepiasi mūsų viduje!
iš šitos knygos neišaugama, gal tik parašyta ji kiek paprastai, kad ir vaikai suprastų. bet tai nekeičia esmės, kuri yra labai tikra, labai gera.
|
|
|